Грудень 23

Які винаходи подарували світу мусульмани

мусульмани вчені

Кава

Згідно з легендою, араб Халід (Khalid) пас своїх овець у Кафі, регіоні південної Ефіопії, і помітив, що тварини стають енергійніші, коли їдять певні ягоди. Зібравши їх, Халід зварив першу каву.кава Перші відомості про вивезення зерен стосувалися експорту кави з Ефіопії в Ємен. Вже в 15 столітті його завезли до Мекки і в Туреччину, звідки кава потрапила у Венецію в 1645 році. В Англію зерна привіз турок Паскуа Росі (Pasqua Rosee) в 1650 році, і відкрив першу кав’ярню на лондонській вулиці Ломбард. Шлях слова “кава” досить довгий: арабське “qahwa” перетворилося в турецьке “kahve”. Італійці перейняли його як “caff”, у англійців з’явилося слово “coffee”, у росіян – “кофе”, а у нас – “кава”.

Камера

Стародавні греки вважали, що очі випромінюють світло і завдяки цьому бачать люди. Про те, що насправді світло проникає в очі, здогадався Ібн аль-Хайтам (Ibn al-Haitham), мусульманський математик, астроном і фізик, який жив у 10 столітті. Спостерігаючи за тим, як світло проникає крізь щілини віконниць, він помітив, що чим менше була щілина, то тим краще було видно картинку, і винайшов першу камеру-обскуру (“qamara” в перекладі з арабського означає “темна” або “окрема кімната”). Також вважається, що аль-Хайтам першим переклав фізику з розряду філософської науки в експериментальну.

Шахи

В шахи грали ще древні індійці, але гра значно відрізнялася від тієї, яку ми знаємо сьогодні.

шахи

Сучасний варіант шахів з’явився в Персії, звідки і поширився на захід до Європи: в 10 столітті в Іспанії гра була введена маврами.

Парашут

За тисячу років до братів Райт, ідея створити літальний апарат прийшла в голову мусульманському поетові, астроному та інженеру Аббас ібн Фірнасу (Abbas ibn Firnas). У 852 році він зістрибнув з даху мечеті у плащі, що вільно розвівався з прикріпленими до нього дерев’яними дощечками. Фірнас сподівався, що буде літати як птах, але у нього не вийшло. Плащ сповільнив падіння, й був чимось на зразок першого парашута, і вчений відбувся легким переляком і незначними забоями. У віці 70 років, удосконаливши свій апарат, Фірнас повторив свою спробу, зістрибнувши з гори. Йому вдалося протриматися в повітрі 10 хвилин, але в підсумку він розбився при приземленні: справа в тому, що до свого апарату він не приробив хвіст.

Мило і шампунь

Щоденне купання – одна з вимог ісламу. Можливо, саме тому мусульмани займалися поліпшенням рецепта мила. Відомо, що подібність мила було і у стародавніх єгиптян, і у римлян, але саме араби здогадалися рослинні олії змішати з гідроксидом натрію та ароматичними сполуками. В Англії шампунь з’явився в 1759 році, коли якийсь мусульманин відкрив баню в Брайтоні.

Сучасна хімія

Ябір ібн Хайян (Jabir ibn Hayyan) – вчений, який перетворив алхімію в хімію. В 9 столітті він відкрив процеси, які до цих пір використовуються в сучасній науці: дистиляція, кристалізація, плавлення, рафінація, окислення, випаровування та фільтрацію. Хайян відкрив сірчану і азотну кислоти, і винайшов перегінний апарат, завдяки якому у світі з’явилися алкогольні напої і аромати, що використовуються у виробництві парфумів.

Колінчастий вал

Колінчастий вал, пристрій, що перетворює ротаційний рух в лінійний, винайшов мусульманський інженер аль-Джазарі (al-Jazari). Один з найважливіших винаходів механіки, досі є однією з основних складових частин сучасних машин, спочатку використовувався в іригації. З книги інженера зрозуміло, що він винайшов або удосконалив вентилі та клапани, розробив перші механічні годинники. Аль-Джазарі можна вважати батьком робототехніки. Замок з кодом – теж його винахід.

Стрілчаста арка

Стрілчаста арка – характерна риса європейських готичних соборів, але ідея таких арок була запозичена з мусульманської архітектури. Вона була міцнішою від напівкруглої арки, використовуваної римлянами і норманами, і, відповідно, дозволяла будувати більш високі і складні будівлі. Також європейці перейняли у мусульман ідеї конструкції ребристих склепінь і круглих вікон-розеток. Європейські замки стали копією мусульманських з їх бійницями, парапетами, барбаканами і квадратними вежами. Наприклад, архітектором замку Генріха V був мусульманин.

Хірургічні інструменти

Багато сучасних хірургічних інструментів, включаючи скальпелі, медичні пилки, щипці, тонкі ножиці, залишилися такими, якими їх придумав мусульманський хірург аль-Захраві (al-Zahrawi). Саме він виявив, що кетгут, який використовується для накладання внутрішніх швів, розсмоктується в організмі природним шляхом і може бути застосований при виробництві медичних капсул. У 13 столітті, за 300 років до Вільяма Гарвея (William Harvey), мусульманський лікар Ібн Нафіс (Ibn Nafis) описав процес кровообігу. Мусульманські лікарі винайшли анестетики, порожнисту голку для екстракції катаракти.

Вітряк

Вітряний млин араби винайшли в 634 році та використовували для перемелювання кукурудзи і постачання води. В арабських пустелях єдиним джерелом енергії був вітер, що місяцями дме в одному напрямку, і це джерело використовували на повну потужність. У млинів було 6 або 12 крил, покритих тканиною і пальмовим листям. В Європі перші вітряні млини з’явилися лише через 500 років.

Щеплення

Першими ідею щеплення запропонували не Дженнер і Пастер, а мусульмани. До Європи ця техніка прийшла з Туреччини в 1724 році, де в Стамбулі на цю процедуру звернула увагу дружина англійського посла. У Туреччині дітям робили щеплення від віспи за 50 років до того, як вакцинацію відкрили європейці.

Авторучка

Першу авторучку придумали для султана у 953 році: правитель зажадав ручку, яка не бруднила б його одяг і руки. Тоді система подачі чорнил до кінчика ручки була такою ж, як зараз.

Система нумерації

Ймовірно, система нумерації, яку використовують у всьому світі, походить з Індії, але форма чисел – арабська, і вперше з’явилася у друкованому вигляді у роботі мусульманських математиків аль-Хварізми (al-Khwarizmi) і аль-Кінді (al-Кінді) в 825 році. Прототипом слова “алгебра” стало назва книги аль-Хварізми “Al-Jabr wa-al-Muqabilah”, причому принципи, описані в ній, досі використовуються. Результати роботи мусульманських математиків, включаючи алгоритми і деякі теорії тригонометрії, потрапили в Європу тільки через 300 років. Відкритий аль-Кінді частотний аналіз послужив основою для розвитку сучасної криптографії.

Обід з трьох страв

Концепцію обіду з трьох страв – супи, після якого їдять м’ясо або рибу, за якими слідують фрукти і горіхи – приніс в 9 столітті з собою з Іраку до Кордови Алі ібн Нафі (Ali ibn Nafi). Він також ввів в ужиток кришталеві бокали (винайдені, до речі, вже вищезгаданим Аббасом ібн Фірнасом).

Килими

Килими у середньовічних мусульман вважалися невід’ємною частиною раю.

килими

Техніка ткацтва була досить розвинена, постійно з’являлися нові фарби, та й саме мистецтво ткачів було не на останньому місці. В Європі ж підлоги покривали плетеними половиками, під якими, внаслідок поганого прибирання, була купа сміття, кістки, та й не тільки. Не дивно, що арабські і перські килими швидко прижилися.

Чек

Якби не мусульмани, чеків у нас не було б. Саме слово “чек” походить від арабського “saqq”, яке означає письмове зобов’язання оплатити товар при доставці. Необхідність в чеках виникла із-за того, що перевозити гроші на великі відстані було вельми небезпечно. Вже в 9 столітті мусульманські бізнесмени могли перевести в готівку чеки, виписані на багдадські банки, в Китаї.

Земля – куля

В 9 столітті вже багато мусульманських вчених вважало, що Земля має форму кулі. За словами астронома Ібн Хазма (Ibn Hazm), доказом служив той факт, що “Сонце завжди знаходиться вертикально до певної точки на Землі”. Це було за 500 років до того, як про це здогадався Галілей.

земля планета

Обчислення мусульманських астрономів були настільки точні, що вони помилилися менше ніж на 200 кілометрів при визначенні довжини екватора, припустивши, що вона становить 40253,4 кілометра.

Торпеди і ракети

Хоча китайці винайшли порох з селітри і використовували його у феєрверках, саме араби здогадалися очистити його калієвої селітри і застосовувати у військових цілях. Мусульманам вдалося налякати і хрестоносців своєю зброєю. Вже до 15 століття вони винайшли ракету, “саморушне і яке згоряє яйце”, як вони називали його, і торпеду, самохідну грушовидну бомбу зі стрілою на кінці, яка вибухала о ворожі кораблі.

Сади

У середньовічній Європі були городи, але саме араби розглядали сад як місце для відпочинку і медитації. Перші королівські сади з’явилися в 11 столітті в мусульманській Іспанії. Батьківщина гвоздик і тюльпанів – теж мусульманські країни.


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 23.12.2013 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code