Січень 7

Вежі, що падають, або “трохи прорахувалися”

Вежі
7 січня 1990 року знаменита Пізанська вежа була закрита для відвідувань туристами, адже це стало небезпечним. Незабаром почалися масштабні багаторічні роботи по стабілізації даного об’єкта і його часткового вирівнювання, що завершилися лише у 2010-му. Але у світі існує величезна кількість інших веж, що падають, які лише чекають таких рятівних дій по відношенню до себе.

Пізанська вежа. Італія

Найзнаменитіша у світі вежа, що падає. Цю дзвіницю місцевого собору будували майже двісті років, з 1173 по 1360 роки. Нахил цієї споруди проявився вже в процесі будівництва, та ще середньовічні архітектори намагалися з нею боротися. Проте вдалося зупинити падіння лише інженерам нашого часу. Під час робіт 1990-х років вони стабілізували вежу, а в перше десятиліття 21 століття – зменшили кут нахилу з 5 градусів 30 хвилин до 3 градусів 54 хвилин.

Нев’янська вежа. Росія

Урал в 18 столітті – це вотчина сімейства Демидових, які побудували в цьому регіоні власну промислову імперію і були його фактичними правителями. Для одного з діячів цієї сім’ї, Акінфія Микитовича і була побудована вежа в місті Нев’янськ. В цьому спорудженні розмістився робочий кабінет власника, його лабораторія, а на двох верхніх поверхах – годинник-куранти. Відхилення Нев’янскої вежі від вертикалі становить 3 градуси 16 хвилин або 1,85 метра.

Хитні вежі (вежі, що хитаються). Болонья. Італія

У середньовічній Болоньї багаті родини змагалися між собою, хто побудує найбільш високу башту. Всього в цьому місті протягом 12-13 століть було зведено 180 подібних об’єктів, з яких особливо виділяються два сусідніх, належали сім’ям Асинеллі і Гарізенда. Справа в тому, що обидві ці вежі (велика висотою 97,2 метра і мала – 48 м) нахилені по відношенню до землі і один до одного. Причому, згідно з даними історичних та інженерних досліджень, перша почала відхилятися від вертикальної осі з природних причин, а друга була побудована такий умисно як глузування над сусіднім об’єктом.

Башта Сююмбіке. Казань. Росія

Вчені не можуть однозначно вирішити, коли саме була побудована ця дозорна вежа Казанського кремля – в 17-18 століттях або в 16-му, у часи Казанського ханства. Але найвідомішою серед інших веж цитаделі Сююмбіке робить її відхилення від вертикалі, що складає на даний момент 1,98 метра.

Пагода Тигрового пагорба. Сужоу. Китай

Інженерні прорахунки при будівництві веж були властиві не тільки середньовічним європейським інженерам, але і їх колегам з Китаю. В доказ цього можна привести Пагоду Тигрового пагорба, зведену в 10 столітті. За більш ніж тисячоліття її відхилення від осі склала 2,32 метра.

Олдехове. Леуварден. Нідерланди

Вежа Олдехове в голландському місті Леуварден не просто падає, вона викривлена. Інженери і архітектори, які працювали над цією дзвіницею церкви Святого Вітта, коли помітили, що під час її будівництва утворився нахил, всіляко намагалися його зупинити, змістивши центр тяжіння об’єкта. Зрозумівши, що задумане не вдається, вони зупинили зведення вежі, яка до того моменту висоти 40 метрів. Сталася ця консервація будівництва в 1533 році.

Вежа в Телюк Інтан. Малайзія

Головною визначною пам’яткою малазійського міста Телюк Інтан є башта, що падає, висотою в 25,5 метра. Спочатку вона створювалася в якості водонапірної і часової. Однак, відхилившись від вертикальної осі, вежа перетворилася на популярний туристичний об’єкт.

Вежа в Кілмакду. Ірландія

Круглі вежі – це національне архітектурне надбання Ірландії. По всьому острову налічується близько 120 таких об’єктів. Але найцікавіший з них знаходиться в монастирі Кілмакду в графстві Голуей. Ця 34,5-метрова вежа відхиляється від вертикальної вісі більше ніж на метр. Цікаво те, що сам монастир вже багато століть покинутий, а будівлі – зруйновані. І тільки башта, побудована в 13 столітті з інженерними прорахунками, стоїть, ніби новенька.

Крива вежа. Зомбковице-Сльонську. Польща

Будівництво цієї вежі в невеликому польському містечку почалося в 13 столітті і закінчилося в 1413 році. Судячи з її архітектури, видно, що вже під час зведення вона почала відхилятися в бік, а тому будівельники змушені були по мірі подальшої роботи змінювати форму вежі, викривляючи її. Це допомогло лише частково. Зараз вісь об’єкта зміщена на 2,14 метра при 34-метровій її висоті.

Падаюча вежа Абу-Дабі. ОАЕ

Якщо в Середньовіччі вежі ставали похилими через інженерні прорахунки їх творців, то у наш час архітектори навмисне будують подібні об’єкти. Найбільшим з них є хмарочос Capital Gate, більш відомий як Падаюча вежа Абу-Дабі. Відкрита в 2011 році 160-метрова будівля відразу ж потрапила в Книгу рекордів Гіннеса як споруда з найбільшим у світі кутом нахилу. Він дорівнює 18 градусів.


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 07.01.2014 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code