Січень 31

Спадщина минулого – Будди Баміана

Колись дуже давно більша частина сучасного Афганістану називалася Бактрією. Клімат тоді був трохи інший, і замість нинішніх кам’янистих пустель територію Бактрії встеляли родючі поля.

Трохи пізніше сюди прийшов буддизм і швидко став основною релігією на теренах майбутнього Афганістану. Саме тоді, в II столітті н.е., в Баміанській долині, що знаходиться в самому центрі Афганістану (приблизно 230км на північний захід від Кабула), виникають перші буддійські монастирі (віхари). Ченці вирубують монастирські келії прямо в скелі, розписуючи стіни різними сценами з життя Будди.

Треба сказати, що за Баміанській долині здавна проходив важливий торговий шлях (який є частиною Великого Шовкового шляху), так як вона була єдиним зручним проходом через гірський хребет Гіндукуш. І ось в середині VI століття ченці починають створення величезних статуй Будди, в тому числі і для того, щоб мандрівники змогли оцінити велич буддійського вчення.

У період 544-644рр. були висічені в скелі дві велетенські фігури стоячого Будди (висота фігур була 55 і 37 метрів). Руки, одяг і деякі дрібні деталі фігур були виготовлені з глини, змішаної з соломою, а на обличчі була дерев’яна маска; при цьому вся фігура була покрита штукатуркою та розписана.

У 2000 році афганський уряд попросив допомоги в ЮНЕСКО, щоб зупинити руйнування Баміанських Будд. Планувалося, що після реставрації комплекс скельних монастирів і Баміанські Будди стануть однією з основних туристичних визначних пам’яток Афганістану. Однак, приблизно в той же час, лідери талібів заявили про необхідність знищити «проклятих ідолів» (а чомусь чудово пам’ятаю це з новин). Представники ЮНЕСКО, а також різних громадських і культурних організацій намагалися відрадити талібів, але все було марно – 2 березня 2001 р. почалася операція по знищенню Баміанських Будд. Процес цей затягнувся майже на тиждень. Будди як-нібито чинили опір – обстріл з гармат і гранатометів не дав видимих результатів, установка і підрив вибухівки “у ніг” фігур теж не допоміг. Тоді таліби висвердлили отвори в головах скульптур і заклали вибухівку туди. 6 березня 2001р. все було скінчено.

статуя будди будда афганістан

В 2003 році ЮНЕСКО внесла буддійські пам’ятники Баміана в списки Всесвітньої спадщини і виділила гроші на часткову реставрацію гігантських Будд. Але в 2011 році з’явилася інформація, що повної реставрації фігур не буде. Як заявив представник ЮНЕСКО – «Нам слід подумати про людей, яким не потрібна підробка: їй потрібен оригінал. А справжні статуї зруйновані».

А все-таки шалено шкода. Ось так, вже в наш час, безповоротно йдуть дивовижні творіння рук людських, німі свідки багатьох і багатьох століть…


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 31.01.2014 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code