Січень 31

Що таке Захід?

Захід – це не країна або група країн, Захід – це рівень розвитку.

Джозеф Брама, англієць, все життя винаходив верстати, замки і гідравлічні преси, в 1778 році придумав ватерклозет з поплавковим клапаном. Століття було неспішним, поміркувавши ще п’ять років, Брама придумав гвинтовий водопровідний кран. Через кілька десятиліть після Брами сивобородий лорд Кельвін удосконалив кран, створивши змішувач, який дозволяє людині не мучити себе поперемінно крижаною водою і окропом, а зробити воду приємної температури. І хто скаже тепер, що цей винахід, що дозволяє мільйонам людей від Токіо до Лісабона і від Аляски до Австралії щодня насолоджуватися м’яким теплим душем, – дав людству менше, ніж спорудження пафосних пірамід або героїчні польоти в космос?

срач рф

Перший ліфт на паровому двигуні почав піднімати людей в Америці в 1850 році. Це була примітивна платформа, їздила по шпалах, але тут важливі мотив і ідея. Механік, чиє ім’я зникло з історії, був одержимий думкою про те, що людина не повинна мучитися, долаючи сотні сходинок. А якщо у нього хворі ноги? У 1861 році ще один янкі, Еліша Грейс Отіс, запатентував електричний ліфт і «уловлювачі» – пристосування, що не дають ліфту впасти в шахту при обриві каната. Без ліфтів були б неможливі не тільки хмарочоси, але і всі інші сучасні будинки, без наполегливої праці Еліша Отіса і його хитромудрої голови – смертність в падаючих ліфтах перевищувала б смертність при авіа- і автокатастрофах.

Московське метро прекрасне. Але чим би воно було без ескалаторів, які винайшов американець Чарльз Сіберг? За 35 років до відкриття станції метро «Сокільники» в Москві він запустив перші рухомі ступінчасті сходи на Паризькій виставці 1900 року.

Ліфти, ескалатори, водопровідні крани, змішувачі, душові кабіни, міксери, кавоварки, тостери, смартфони, флешки, диски, комп’ютери, роутери, мікрохвильовки, хлібопічки, телефони – у всесвітньому гіпермаркеті всілякої техніки, створеної для того, щоб зробити життя людей зручнішим, швидким, ефективним і приємним, – немає жодного апарату, створеного в Росії. Всі ці речі прийшли із Заходу. Навіть зубна щітка прийшла звідти. Ось уже 200 років вал зручних пристосувань, що допомагають жити приладам, складним конструкціям, вбудованим в прості речі, апаратів для дихання, харчування, пересування, спілкування йде з Заходу по всіх просторах земної кулі. Навігатори сильніше змінюють життя людей, ніж 3000 лекцій з географії. Без холодильників і газових плит цивілізація неможлива.

Перший побутовий серійний холодильник був випущений в 1927 році в Америці компанією General Motors. Модель називалася Monitor-Top, досі працюючі холодильники цієї марки досі іноді продаються на eBay. «Газпром», звичайно, національне надбання, він оперує родовищами і мільярдами, трубами великого діаметру для континентів і сховищами для народів, але першу газову плиту для окремого, конкретної, приватної людини споруджено в США в 1825 році невідомий мені по імені механік з розвідним ключем у руці і набором гайок в кишені. Джеймс Шарп в Англії в 1834 році вже продавав газові плити. Першу він поставив у себе в будинку для власної дружини. Про Джеймса Шарпа в історії залишилося небагато, але точно відомо, що він страждав, знаючи, що дружина замучилася розпалювати вогонь у печі і відмивати свої маленькі пальчики від вугілля. Хто був прем’єр-міністром у тому році в Англії, ми не пам’ятаємо, Британська імперія розвалилася і згинула, а газові плити пам’ятником Джеймсу Шарпу і його любові стоять у будинках по всьому світу і дають людям зручність життя, теплу їжу, гарячий чай.

Весь сучасний світ створений винахідниками – без них ми досі бігали б пішки на 10-й поверх, крутили ручки м’ясорубок до фанатизму, ходили на роботу з лопатами в руках і кременем в кишені. Ця доля нас минула, тому що Захід – іншими словами, дивовижне поєднання теорії та практики, філософії і теології, ідеалів і грошей, демократії та технократії – зміг створити наш світ з холодильниками, що самі розморожуються, інтелектуальними пральними машинами і з’єднаними в мережі комп’ютерами. Життя всього міського населення Землі, в тому числі і тих, хто ненавидить Захід, створене Заходом в його потужному творчому русі до ефективності і комфорту.

Тут не важливо, хто перший зробив те чи інше відкриття, тут не про це мова. Винахідників в Росії було не менше, ніж на Заході, винахідники у нас були навіть у ГУЛАГу. Тут важливо, хто зумів побачити в наборі схем або в математичному розрахунку нову реальність життя, бізнес-план, потребу, благо для безлічі людей. Метод ядерно-магнітної резонансної томографії запатентував в 1960 році радянський вчений В.А. Іванов, але томограф як медичний апарат для загального користування, що допомагає лікувати і рятувати людей, створив англієць Годфрі Гаунсфілд з компанії EMI в 1972 році. У Росії вже давно не соціалізм, а капіталізм, але в сенсі нелюдяності системи і зневаги людиною це одне і те ж: сучасні томографи не виробляються досі.

Світ сучасного комп’ютерного спілкування створений Заходом. Він створений Заходом від першої DOS до останньої Windows, від мейнфреймів розміром з кімнату до смартфонів, що вміщується в кишені. Правда, ще в 1961 році радянський інженер Леонід Купріновіч створив мобільний телефон і навіть запатентував його, але для розвитку цивілізації це знову не мало ніякого значення. Важливо не тільки винахід, важливе середовище, в якому воно не зникає, важливий світ, який винагороджує винахідника, а не перетворює його в міського божевільного, що бродить по кабінетах у пошуках грошей. Телефон Купріновіча так і залишився іграшкою номенклатури та Луб’янки: СРСР не брав технічний прогрес, новий телефон не дістався людям, не змінив їхнє життя. Тоді як на Заході весь сенс розвитку мобільного зв’язку – від перших телефонів Motorola до останніх вишукувань Sony і HTC – був саме в тому, щоб дати їх всім без обмеження, повсюдно. Те ж саме з копірами, які КДБ тримав на обліку і під замком, сканерами, комп’ютерами. Домашні комп’ютери IBM і Apple були створені не для партноменклатури і охранки, а для всіх бажаючих. Нерозривний зв’язок ідеї та її реалізації, технологій і демократії – це Захід.

В раю людина не знала важкого, виснажуючого мозок і душу праці. Захід на свій, практичний, діловий лад наполегливо підбирається до загубленого раю. Звільнення людини від щоденної, часто болісної домашньої праці здійснив не конфуціанський Китай, не Індія з її пантеоном з 40 тисяч богів і Будди, та не духовна Росія – звільнення здійснив прагматичний, тисячу разів звинувачений в бездуховності Захід. Велика російська література облилася сльозами над маленькою людиною; Захід практично і діловито допоміг їй. Цей бездуховний Захід зробив все для того, щоб у маленької людини зійшли мозолі з рук і з’явився час для думок, почуття і дозвілля. Американці Джозефіна Кокрейн в 1886 році набридло мити посуд, вона сконструювала посудомийну машину. Автоматична пральна машина, яка звільнила жінок від прання в тазі, була запущена в серію американськими компаніями General Electric і Bendix Corporation в 1947 році. Про те, хто сконструював перший кухонний комбайн, існують різні думки, але в будь-якому випадку це була людина Заходу: чи то француз П’єр Вердені в 60-ті роки минулого століття, чи то американець Карл Сонтхаймер в 70-ті.

Заходом є гігантська фабрика, що невпинно працює з часів першої промислової революції. Ця дивовижна фабрика сама перебудовує себе в процесі роботи, міняючись від епохи до епохи, розширюючись, розміщуючись вже і там, де з географії зовсім і не Захід. Вона то вселяється в Каліфорнію, то освоює Шанхай, але це все та ж фабрика, що наполегливо і невпинно виробляє тисячі і тисячі найрізноманітніших механізмів і апаратів, які гуманно звільняють людину від непідйомної праці, зберігають час її життя, пом’якшують для неї тягар обов’язків і роблять її життя легше, яскравіше, інтенсивніше. Ми цивілізація гарячої води, ліфта, електричного світла, посудомийної машини і комп’ютера завдяки Заходу. Зворикін, Іпатов, Сікорський, Щербатской, Брін, народившись в Росії, реалізували себе і свої винаходи на Заході. А чому не в Росії? Тому, що Росія не Захід!

Захід не ворог. Захід не друг. Захід – це не географія, це явище. Захід – це склад життя і система відносин, які потрібно вивчати, щоб зрозуміти, як нам влитися в цей могутній, що займає століття і континенти процес. Тільки що англійська компанія OwnFon розпочала продажу мобільного телефону для незрячих. Це телефон без дисплея, зі шрифтом Брайля на кнопках. Його корпус друкується на 3d-принтері. Можна скільки завгодно говорити про властиву росіянам духовність, але телефон для сліпих створений на Заході. Можна скільки завгодно хвалитися особливим шляхом, але кращі протези для інвалідів створені на Заході. Все, необхідне для життя, створюється на Заході. Весь сучасний світ створений Заходом. Японія вже стала Заходом. Південна Корея стала Заходом. Тайвань став Заходом. Велика частина Східної Європи стала Заходом.

В Україні відбулася революція, бо Україна хоче бути Заходом.


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 31.01.2015 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code