Листопад 24

Про радянську корупцію

В совку сталася кумедна річ – при відсутності вільної торгівлі ринок існував повністю в підпіллі. І як будь-який чорний ринок він був базою для корупції.

ватнік ватник СРСР СССР

На це наклалося те, що доступність матеріальних благ, що виступають у вигляді товарів, зростала пропорційно положенню людини в державному апараті. Колгоспник крав мішок картоплі і міняв його на пляшку горілки, а глава колгоспу міг підігнати по блату цілу вантажівку яблук. Директор магазину, маючи офіційну зарплату не на багато вищу продавця, за фактом жив на порядок краще його. Люди, які мають можливість красти державне майно – директора магазинів, начальники складів, командири військових частин, керівники, які призначали людей на такі хлібні місця, жили набагато краще основної маси населення. А оскільки кількість подібних місць було обмеженою, то і соціальна нерівність в совку досягало небачених масштабів.

Була ще вища номенклатура, для якої навіть існували окремі магазини – розподільники, про які простому бидлу знати було не солідно. Це в часи, коли в капіталістичних країнах формувався середній клас і соціальні протиріччя згладжувались. Так само були солодкі місця і у військових – наприклад служба в НДР, товари з якої дуже цінувалися в Союзі. Фінансові та товарні потоки переміщувалися по грандіозній корупційній піраміді як в горизонтальному напрямку, так і зверху в низ. Оскільки вся ця економіка була незаконна, то працювала вона через особисті зв’язки – блат.

Блат в союзі часто означав більше грошей, адже річ, що була в дефіциті, можна було легко дістати просто знаючи потрібних людей. Проте були у цієї “економіки” мінуси – всі радянські люди в порівнянні з європейцями, які займають схожі соціальні ніші, були жебраками. І всі вони ходили під статтею. Яка-небудь невдала перестановка в начальстві, особистий конфлікт або вдалий стукіт могли відправити вчора ще успішну і забезпечену людину за грати. З конфіскацією.

Для людини, яка все це знала, коріння пострадянської корупції та причини зрощення влади і капіталу в СНД очевидні. Це спадщина СРСР. Протиставлення совковими патріотами корумпованої РФ радянському порядку забавляє. І бачиться зла іронія долі – однією з причин загибелі держави, яка заперечувала ринок, стало проростання криміналізованою ринкової економіки всередині державного апарату.

Природна тяга людей до достатку існувала всупереч ідеології, і часто задовольнялася завдяки вмінню цю ідеологію поширювати.


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 24.11.2014 pingv.in.ua в категоріі "Я скажу

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code