Лютий 20

Правила етикету в Китаї: спілкування

Китай дракон

Політичні погляди в Китаї тепер висловлюють без побоювання, особливо коли поблизу не видно офіційних осіб, проте теми національної цілісності та історії країни все ж залишаються досить болючими.

Питання, яких не слід торкатися в розмові (в міру убування їх гостроти):

1. Китайсько-японські відносини: ніколи не порівнюйте Китай і Японію.

2. Тайвань.

3. Тибет.

4. Вчення фалуньгун, а також в цілому свобода віросповідання і права людини.

5. Розстріл студентів на площі Тяньаньмень в 1989 році (думки з приводу подій змінюються в залежності від близькості до Пекіну).

6. Манери й охайність китайців (зневажливі зауваження неприйнятні).

7. Культурна революція або випробування, через які пройшли сім’ї в період правління Мао: ви ніколи не дізнаєтеся, де таяться підводні камені. Навіть повстання іхетуанів в кінці XIX ст., спрямовані проти іноземців, можуть виявитися досить складною темою.

8. Кількість дітей: незважаючи на послаблення державної політики «одна сім’я – одна дитина», не слід акцентувати увагу на цій делікатній темі, коли будете розповідати китайському співрозмовнику про свою сім’ю.

Крім того, якщо ви дійсно хочете щось дізнатися у китайця, слід проявити дипломатичність. «Люди тут дуже неохоче говорять з іноземцями», – розповідає Пітер Хесслер, якому довелося по крупицях збирати інформацію для книги. Якось він вирішив з’ясувати думку однієї мешканки провінції Хубей про будівництво електростанції «Три ущелини». Вона відповіла, що це чудово. «Тоді я запитав, що ж думають інші на цей рахунок. Вона сказала: «Всі засмучені, що постраждала природа», тобто від імені людей висловила свою думку».

Іноді краще показати нейтральне ставлення до питання, що вас цікавить або навіть свою повну некомпетентність.

Дозволені теми:

1. Освіта: китайці дуже ним пишаються. Перше, що вам розкажуть про дитину, – де вона навчається; перше, про що попросять, – допомогти з освітою за кордоном; перше питання, яке поставлять: «Де ви вчилися?».

2. Стародавня історія: чим більше ви знаєте про Китаї до 1850 року, тим краще. Далеке минуле – загальне захоплення. Праця про книгу Конфуція розійшовся тиражем 600 тисяч примірників.

Репутація: як зберегти обличчя

Обличчя в Піднебесній – ключове слово. Його можна втратити і зберегти, віддати і прийняти. Навіть зараз репутація в Китаї дорожче грошей. Ви відчуєте це при будь-якому контакті: і з портьє, і з членом партії, і з бізнесменом. «Коли репутація стикається з правдою, правда відступає, – стверджує Скотт Селігман, бізнесмен, автор книги Chinese Business Etiquette. – В результаті іноземці часто вважають, що китайці з ними не зовсім чесні».

Не: не зліться. Гнів змушує обидві сторони втратити обличчя, а головне, ні до чого не веде. Об’єкт ваших емоцій замкнеться і відмовиться допомагати. Сльози теж не працюють. Данлоп згадує, як одна китаянка розридалася перед своїми господарями в провінції, коли ті затягали її в гості. Китайці були в люті, оскільки втратили обличчя перед сусідами.

Ні: не думайте, що «так» завжди «так». Відмовити – значить, втратити обличчя. Так що вчіться читати між рядків. Найчастіше замість відмови ви почуєте: «Це неприйнятно» – або щось в цьому роді. Відповідь «Я розгляну цю можливість» теж швидше буде негативною. Спроба добитися чіткої відмови виставить вас хамом. Краще пошукати альтернативу.

Ні: ніколи не кажіть «ні» на людях, яким би не було прохання. Поясніть людині наодинці, чому змушені відмовити. Те ж саме стосується доган підлеглим і скарг на сервіс.

Ні: не вступайте в суперечки. Дебати, прийняті за західним столом, принизливі для китайця, оточеного друзями або колегами. Краще висловити незгоду приватно.

Ні: не жартують над людиною, організацією, яку він представляє, або країною. Не те щоб у китайців не було почуття гумору, просто вони дуже чутливі до невдоволення, нехай навіть висловлену в іронічній формі.

Так: пускайте в хід лестощі, не скупіться на похвали.

Так: просіть прощення навіть за мимовільну нетактовність, особливо якщо задіто національну гордість. Буває, китайці поводяться зарозуміло, але при цьому вони вкрай вразливі. Навіть якщо маєте рацію, краще вибачитеся. Якщо вас намагаються ошукати, скажіть: «Це якесь непорозуміння». Не зраджуючи своїм принципам, проявляйте смирення. Іноземцю втратити обличчя не страшно.

Так: користуйтеся посередниками, коли висловлюєте претензію або похвалу. Якщо ви скажете начальству гіда, що він вам сподобався, це різко підвищить його репутацію. Якщо ж робота зроблена погано, люди віддадуть перевагу отриманню наганяя від шефа, ніж від вас в присутності інших людей.

Так: посмійтеся, замість того щоб сперечатися або відмовляти. Китайці самі сміються, коли відчувають себе ніяково. Селігман розповідає, як одного разу впав у магазині: «Ніхто не допоміг піднятися, але багато нервово сміялися». І ображатися на це не треба.

Так: давайте на чай наодинці. Чайові офіційно заборонені, але від них не відмовляються.

Bohdan.org.ua


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 20.02.2014 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code