Травень 23

Повага до старших, до бабусь, дідусів, просто – до старших

Повага до старших, до бабусь, дідусів, просто – до старших. Чи має вона бути? Якщо так, то чи завжди?

На мій погляд, найперше потрібно з’ясувати, а чому, в принципі, наше суспільство своїм вихованням нас зобов’язує поважати старість?! І саме зобов’язує, не залишаючи жодних шансів на власну точку зору у відповідь!

На початку історії світу, людина, що досягала похилого віку «автоматично» набувала поваги та визнання у оточуючих, так як мотивовано вважалось, що раз вона досягла таких літ, значить вижила у численних схватках із хижими звірами, пройшла не одну війну, власноруч збудувала будинок, виростила величезну родину тощо. Не було тоді вогнепальної далекобійної оптичної зброї, будівельних компаній з важкою технікою, супермаркетів із тисячами найменувань продуктів. Просто не було – все власними руками, все.

Ось моя думка. А тепер про варіанти.

Поважати більшість просто немає за що. Поважати потрібно своїх, тих, хто зробив тобі щось хороше (або ти впевнений, що вони не зроблять тобі нічого поганого).

А тих, хто щось зробив корисне для суспільства… їх одиниці… а інші… Якщо була вона в молодості дура-дурою, то чи зостарівшись стане кращою? Навряд, а точніше – ні! Якщо він замолоду був гопником, так що, на старість виправиться? Та ні! От і все! Зараз такий «пенсіонер» пішов, що кричать вони аж занадто багато, про те, що їх не поважають… а ти з ними перетнись… вони тебе з лайном з’їдять. До деяких, звичайно, можна та й варто прислухатись, досвід, життя прожили… а так…

Є золоте правило – спілкуйся з іншими так, як хочеш, щоб відносились і до тебе. Старших потрібно не поважати, а з повагою до них відноситись – і це різні речі.

Ти можеш не поділяти їх думку, не слухатись їх порад і т.д. АЛЕ ти повинен звертатись до них на «Ви», не грубіянити, поступатись місцем, вислуховувати. А це вже із області етики й моралі. Хоча, у старшого покоління дійсно є чого навчитися, ясний день, що не у всіх.

Просто в юності не знаєш всіх життєвих нюансів і поділяєш світ на чорний і білий, а з часом починаєш розуміти, що існує ще щось червоне і фіолетове…

При конфліктах зі старшими (такі бували, хоча і вихований я «правильно») важко стриматись, але вчасно потрібно сказати: «Я беру до уваги Ваш вік, але не більше того».

Тобто, не потрібно поважати гада-діда. Але його вік, те що він пережив (мабуть), те, що (мабуть) зробив для нашого покоління…

А є люди похилого віку-зрадники. Натуральні сволоти.

Чому нас у школі вчили поважати всіх старших? Від незаслуженої поваги, людина нахабніє і стає ще підлішою. Нас дійсно так вчили!!! Цей стереотип довго ще був зі мною. Потім, звичайно, довелося його переглянути. Зараз я так не вважаю. І дитину свою вчу, що дорослий теж може бути не правий (або лайном взагалі). І що слухати все від дорослого моїй дитині не варто. Ну, намагаюся змусити дитину думати самостійно.

У нас взагалі було прийнято (та й зараз недалеко ми відійшли) придушувати особистість по типу – «знай, що старший апріорі прав».

А якщо в молодого інша думка була – це сприймалося як жах, така молода людина сприймалася ледве не як злочинець!

Найжахливіше, що найчастіше вони ведуть себе так, як я собі ніколи б не дозволив – і при цьому вимагають поваги. За що, альо? За те, що вони дожили до 50-60-70 років? Так за те, треба Бога дякувати (ну, або систему суспільства-держави, якщо хочете), а не їх.

Я поважаю за конкретні дії. Або не поважаю. Поважати будь-яку людину потрібно за її справи і вчинки, а не зате що він народився на пару десятків років раніше за мене. В цьому немає її заслуги.

Місцем в метро поступлюся, але не тому, що поважаю, а просто розумію що літній людині стояти важче ніж мені. Але до поваги це ніякого відношення не має!

Я поважаю тих людей, які заробили авторитет в моїх очах. Вік – це ще не причина просити поваги. Крім того, як народ вже давно сказав, той, хто хоче, щоб його поважали, про це не просить.

А ви як вважаєте? Прошу висловити свою думку.

Bohdan.org.ua


Позначки:
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 23.05.2011 pingv.in.ua в категоріі "Я скажу

1 COMMENTS :

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code