Березень 27

Чи знаєте ви, як всі ці об’єкти отримали свої імена?

Більшість планет Сонячної системи були названі в честь римських богів – і є лише один виняток…

1. Меркурій

меркурійНайближча до Сонця планета Сонячної системи названа в честь давньоримського бога торгівлі – прудконогого Меркурія, оскільки вона рухається навколо Сонця набагато швидше всіх інших планет і звичайній людині треба постаратися, щоб зуміти її побачити хоча б раз в житті до того, як вона в черговий раз сховається в сонячних променях. У певному сенсі її можна порівняти з гонщиком-мотоциклістом, який нарізає кола на швидкісному треку. Саме через високу орбітальну швидкість планети космічні польоти до неї досі пов’язані з чималими труднощами і тому-то за всю космічну еру планету відвідали всього кілька науково-дослідних апаратів.

Так-так, просимо поставитися до цього цілком серйозно – існує легенда, за якою навіть сам великий Микола Коперник жодного разу в своєму житті так і не зміг побачити Меркурій – подумайте про це на дозвіллі!

2. Венера

венераДруга планета Сонячної системи отримала своє ім’я на честь давньоримської богині кохання Венери. Це найбільш яскравий після Сонця і Місяця об’єкт земного неба і єдина в Сонячній системі планета, названа на честь жіночого божества. Треба визнати, що її зовнішній вигляд більш, ніж відповідає подібній назві – неймовірно яскрава через близькість до Сонця, а також завдяки щільній атмосфері, яка її огортає з усіх боків, в окулярі телескопа Венера виглядає подібно вічній нареченій в білосніжній фаті, переможно-сліпучо сяючи в сонячних променях. Додатково до цього потрібно особливо відзначити, що Венера – це єдина планета, яка крутиться по майже ідеальній орбіті-колу, в той час як орбіти всіх інших планет, як стало відомо ще з часів великого І. Кеплера, являють собою еліпси різного ступеня витягнутості. Напевно, зайве нагадувати, що коло є загальновизнаним символом жіночності з найдавніших часів людської цивілізації. Хіба може що-небудь зрівнятися за красою і романтичністю моменту з сяйвом сліпуче-білої Венери в ранковому або вечірньому небі, коли ви, наприклад, йдете рука-об-руку зі своєю улюбленою де-небудь з морського узбережжя, коли теплі солоні хвилі з легким шелестом накочуються прямо до ваших ніг?!

3. Земля

Третя планета від Сонця і п’ята за розміром серед усіх планет Сонячної системи носить своє нинішнє ім’я приблизно з 1400 року, проте хто саме так її назвав – невідомо.

Земля

Англійське Earth, наприклад, виникло від англо-саксонського слова VIII століття, так називали землю або ґрунт. Як не дивно, але це і є та єдина в Сонячній системі планета, ім’я якої не має ніякого відношення до римської міфології.

Стародавні римляни любили дивитися вдалину, за далекий горизонт, і у них не завжди вистачало часу подивитися собі під ноги – можливо, це і є одна з причин подальшого краху римської цивілізації.

4. Марс

марсСьома за розмірами планета Сонячної системи має червонуватий відтінок поверхні, який надає їй оксид заліза (того самого заліза, яке будучи включеним в молекулу гемоглобіну, надає нашій крові червоний колір). Через подібну «криваву» асоціацію об’єкт і отримав ім’я на честь давньоримського бога війни Марса.

Орбіта цієї планети дуже витягнута в порівнянні, наприклад, із земною орбітою, і тому її рух дійсно нагадує рух бога війни на своїй колісниці, який завжди заходить на ворога здалеку, щоб завдати йому разючі удари в саме серце. Важко зараз сказати, наскільки мирними будуть історичні процеси, пов’язані з подальшою неминучою колонізацією цієї планети.

5. Юпітер

Найбільша в Сонячній системі планета названа на честь давньоримського верховного бога-громовержця – навіть в давнину змогли зрозуміти, що це дуже велика планета.

юпітер

Її статечне і величне просування навколо Сонця виробляло на перших астрономів побожне враження – адже саме в такому темпі великі царі давнину робили періодичні виходи з палацу на люди в супроводі свого численного придворного оточення, яким і Юпітер, як з’ясувалося вже набагато пізніше, зовсім не обділений.

6. Сатурн

Ця планета є найповільнішою в Сонячній системі, що символічно знайшло відображення в її першому імені: воно було дано на честь давньогрецького бога часу Кроноса. У римській міфології аналогом Кроноса виявився бог землеробства Сатурн, і в підсумку за планетою закріпилася саме це ім’я. Адже тільки справжній володар часу може дозволити собі настільки повільний рух – коли на Землі, наприклад, встигає пройти майже цілих 30 років, то для Сатурна це всього один оборот навколо центрального світила. Можна сказати, що кожен свій наступний крок по орбіті він завжди ретельно зважує і довго обмірковує з усіх боків в кращих філософських традиціях – втім, який резон кудись поспішати того, у кого в запасі ціла вічність?!

7. Уран

уранТретя по діаметру і четверта за масою планета Сонячної системи була відкрита в 1781 році англійським астрономом Вільямом Гершелем. Традиція найменувань планет була продовжена, і міжнародне співтовариство назвало нове небесне тіло на честь батька Кроноса – грецького бога неба Урана.

Ну хто ж ще може бути більш повільним, крім самого Кроноса? – Звичайно ж, тільки батько Кроноса.

8. Нептун

Виявлена 23 вересня 1846 року буквально “на кінчику пера” Нептун стала першою планетою, відкритою завдяки математичним розрахункам, а не шляхом регулярних спостережень.

нептун

Великий блакитний гігант (цей колір обумовлений особливостями хімічного складу атмосфери) дуже романтично названий на честь римського бога морів – і це відповідає реальності, тому що у цієї планети, як і у будь-якої іншої планети-гіганта не може бути твердої поверхні і вона дійсно являє собою величезну планету-океан.

Плутон

У 2006 році втратив статус планети Сонячної системи і відтепер класифікується як карликова планета і найбільший об’єкт у поясі Койпера.

плутон

У статусі дев’ятої планети Сонячної системи він перебував з моменту свого відкриття – 1930 року.

Ім’я «Плутон» першою запропонувала одинадцятирічна школярка з Оксфорда Венеція Берні. Вона цікавилася не тільки астрономією, а й класичної міфологією, і вирішила, що саме це ім’я, давньоримський варіант імені грецького бога підземного царства, найкраще підходить для темного, далекого і холодного світу. Шляхом голосування астрономи розумно вибрали тоді цей варіант.


Позначки:,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 27.03.2016 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code