Січень 23

108 фактів про Македонію

Пропоную свою статтю про Республіку Македонія. В дитинстві я жила там, вчилася в школі, потім багато років працювала в македонській компанії. Майже щороку сім’єю їздимо відпочивати в Охрид.

Македонія, Цікаві факти про Македонію очима українки

1. Македонія – країна на півдні Балканського півострова з територією 26 тисяч км2, населення – 2 млн. чоловік, з них близько 500 тисяч проживають в столиці Скоп’є.

2. Сучасні македонці – православні, їхні предки – слов’яни, що прийшли, як каже місцевий підручник історії для 6 класу, з-за Карпат в VI-VII століттях н.е., і асимільоване місцеве населення.

3. Македоній є декілька: Пірінська – на даний момент входить до складу Болгарії, Егейська – у Греції, Градешка – в Албанії. Північна частина Македонії дісталася Сербії і була названа Південною Сербією. Сучасна держава Республіка Македонія розташована між усіма цими країнами і займає територію, що історично називається Вардарська Македонія – за назвою річки Вардар.

Вардар

4. Більше п’яти століть, до 1912-го року, Македонія входила до складу Османської імперії. Тому деякі традиції, страви і навіть музика нагадують турецькі.

5. Національний інструмент македонців називається мандоліна і дуже нагадує балалайку.

6. Македонці завжди дуже хотіли здобути незалежність, тому часто героїчно повставали проти турків.

7. В пам’ять про одне героїчне повстання звели величезний пам’ятник – «Македоніум» в місті Крушево, де в 1903-му році спалахнуло Ілінденське повстання, в результаті якого була створена Крушевська республіка. Республіка проіснувала не довго – через десять днів турки це повстання розігнали, убивши всіх революціонерів. Революціонери стали героями, їх імена звучать в національному гімні, а 2 серпня (Іллі за церковним календарем, «Ілінден») святкують з розмахом щороку.

Македоніум

8. Після падіння Османської імперії Македонія не мала державності, і її долю вершили сусіди, які перемогли турків в Балканській війні і після цього розсварені між собою.

9. Греки дуже не люблять сучасну державу Республіка Македонія і всіляко тиснуть на неї, щоб змусити змінити назву. Справа в тому, що згідно з угодою союзників від 1912-го року, всі території, відібрані у македонців, передаються «добрими» сусідами терміном на 100 років, і якщо по закінченню цього періоду буде існувати держава під назвою Македонія, вони повинні будуть повернути Македонії її землі.

10. Ряд держав визнали молоду державу під нав’язаною Грецією назвою Колишня Югославська Республіка Македонія (FYROM). Під цією ж назвою вона увійшла до ООН.

11. Македонія виконала майже всі умови для вступу в ЄС, але сам вступ блокує Греція своїм вето. Звичайно ж, до зміни Македонією своєї назви.

12. Свою політику Греція пояснює тим, що у неї є область з назвою Македонія, і з цієї причини сусідня держава не має права так називатись. У 2011-му році Гаазький міжнародний суд вирішив, що Греція не має права цього робити.

13. Сучасна держава Македонія виникло після розпаду СФРЮ, 8 вересня 1991-го року.

14. Македонці, які «родом з СФРЮ» дуже тепло ставляться до Йосифа Броз Тіто, у старшого покоління можна зустріти його портрети на стіні у вітальні. В бібліотеках є книжки про дитинство Тіто, написані вони в стилі книг про дитинство Леніна, але якось добріше.

15. Олександр Македонський був античним македонцем, а не греком. Греки навіть відмовили йому в участі в Олімпійських іграх, посилаючись на те, що брати участь мають право тільки греки.

16. Грекам вдалося змусити Македонців змінити свій герб, привласнивши собі право на «Сонце Олександра». Але патріоти як і раніше прикрашають їм приміщення і навіть роблять татуювання з гербом і різними фразами, сенс яких: «помремо, але ім’я своє не змінимо».

17. Македонці розмовляють македонською мовою. Так, є така мова. Всі розуміють і вільно спілкуються з сербами, хорватами, чорногорцями, болгарами, це різні мови, але вони схожі. Молоде покоління в містах розмовляє англійською. Старше покоління колись вчило російську в школі, але, як правило, ніхто нічого не пам’ятає.

18. Незважаючи на скромні розміри країни, існує багато різних діалектів македонського, які можуть дуже відрізнятися від літературного.

19. Македонці користуються кирилицею, але в інтернеті переписуються за допомогою транслітерації. Вони настільки звикли не перемикати мову на клавіатурі і друкувати на трансліті, що користуються ним для ділового листування. Саме трансліт, а не свій варіант латинського алфавіту. Друковані видання виходять все-ж на кирилиці.

20. Кирило і Мефодій не створювали кирилицю, вони створили глаголицю, а кирилицю створили їх учні Клімент Охридський і Наум Охридський і назвали її в честь вчителя. Охрид – це місто в Македонії.

21. Мати Кирила і Мефодія – гречанка, а батько – македонець. Отже, вони не болгари, як написано в деяких підручниках.

22. У Македонії існує три напрями популярної музики: народна, популярна музика, популярна музика і дитяча естрада.

23. Македонська народна музика дуже патріотична, за звучанням нагадує весільну музику західних українців і молдован.

24. Дитяча колекція складається з кількох фестивалів, на яких виступають діти різного віку, це все показують по місцевому телебаченню. Таким чином, у дітей свої, дитячі кумири, улюблені пісні на дитячі теми. У містах діють дитячі дискотеки з 11-ї ранку до 15-16 годин дня, там все як на дорослих – світломузика, діджеї, танцпол.

25. Національний танець – оро. Танцюють, взявшись за руки, схоже на хоровод, але рухи ніг складні і різні для різного ритму музики.

танець оро

26. Македонці роблять з овечої вовни неповторні покривала, з вигляду схожі на шкуру ведмедя, називаються вони ямболія. Їх фарбують у різні кольори і стелять на диван, а коли ямболія зношується, то кидають на підлогу замість килимка.

27. Місто Струга кожен рік стає місцем проведення вечорів поезії, на які злітаються поети з усього світу.

28. У місті Бітола збереглися руїни Гераклеї – палацу Філіпа II, батька Олександра Македонського.

29. Дуже часто в цій країні будівництво будь-якого об’єкта, будинку або гаража переривається внаслідок випадкової важливої знахідки і замість цього починаються археологічні розкопки. Є навіть жарт такий: «Не зли мене, не то підкину в твій город амфору, і вранці будеш приймати археологів».

30. В центрі Скоп’є нещодавно встановили величезний пам’ятник Олександру Македонському, але щоб не злити греків, назвали його «Воїн на коні».

31. У Скоп’є знаходиться церква Св. Врятував з унікальним іконостасом, що датується VI-м століттям.

32. Скоп’є – це місто, де взимку холодніше, ніж в решті Македонії, а влітку жарко. Місцеві люблять розповідати, що у них бувають двадцятиградусні морози, але це неправда.

33. У Македонії теплий і сухий клімат, 300 сонячних днів у році. Взимку температура не нижче -5, зазвичай від 0 до +5, влітку – +25+35, іноді до +40. Якщо трапляється гроза, обов’язково б’є блискавка і частенько когось вбиває.

34. Більшість македонських дітей поняття не мають, що таке санки й як ліпити сніговика.

35. В горах Македонії холодніше і є сніг. Гірськолижні курорти: Маврово, Крушево, Попова Шапка. Національний парк Маврово відкритий для відвідування туристами і в літній період.

36. У Македонії розташована стародавня обсерваторія – Кокін. З вигляду просто купа каміння.

37. Місто Прилеп відоме своїм річним пивним фестивалем, на якому виступають Балканської зірки естради. Місцевих жителів чомусь називають маймуни (мавпи).

38. У македонців багато красивих і цікавих народних казок і легенд.

39. Македонія не має виходу до моря, але має багато озер, з яких найвідоміше – Охридське озеро.

40. Охридське озеро – найбільш давнє і глибоке на Балканах, знаходиться на висоті 750 метрів над рівнем моря, глибина близько 300 метрів, йому близько п’яти мільйонів років.

41. Вода Охридського озера дуже чиста. У нього не зливають стічні води; навіть річку, яка впадає в озеро, перед цим чистять від сміття.

охридське озеро

42. Води річки Црни Дрін, яка впадає в Охридське озеро, не змішуються з водами озера, і з висоти можна побачити, як вона протікає через бірюзову воду чорною стрічкою і випливає з протилежного боку.

43. Місто Охрід, на якій розташоване озеро, знаменитий першим слов’янським університетом, великою кількістю церков, гарним монастирем, який височить над водою, античним амфітеатром.

44. Місто Охрид і його озеро включені в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1980-му році.

45. В Охриді дуже мало російських туристів. Багато німців, бельгійців, швейцарців, данців, туристів з країн Прибалтики і Скандинавії.

46. У кожного заможного македонця є будинок або квартира в Охриді, куди вони приїжджають на вихідні, але відпочинок вони воліють проводити в Чорногорії або Греції, тому що море тепліше озера.

47. Охрид нагадує Адріатичне узбережжя: красива набережна, багато ресторанчиків і готелів. Пляжі розташовані за містом. У воді розміщені шезлонги для відпочиваючих, одразу за ними – ресторанчики і кафе, кожні 50 метрів облаштовані сучасні вбиральні, які ніколи не були платними. Шезлонги теж безкоштовні, треба лише замовити напої в кафе. Є дикі пляжі, але вони непопулярні.

48. Місцеві жителі дуже привітні. Вони дуже люблять туристів. Багато пропонують туристам житло. Вартість житла – від $3-5 за квартиру у бабульок до $7-8 з людини в добу за 2-3-місний номер в приватному пансіонаті зі всіма зручностями в номері і свіжим ремонтом. Інші катають туристів на човні. На набережній торгують сувенірами, газованою водою, печеної кукурудзою, пончиками в глазурі, книгами, антикваріатом. Македонці з інших міст називають охридян жадібними і готовими вигнати з будинку родича, тільки щоб здати його куточок туристу.

49. До росіян ставляться з повагою. Росіянами вважають всіх громадян країн СНД. Російською мафією лякають неслухняних маленьких дітей.

Bohdan.org.ua

50. Демографічна ситуація у країні така, що чоловіків близько 60%, а жінок – 40%. Дівчата виходять заміж рано, чоловіки часто не одружуються до 30-35 років, деякі ніколи не одружуються.

51. Не дивно, якщо македонець, якого ви бачите третій раз в житті, набивається вам в друзі і просить привезти йому наречену. Популярні шлюбні тури в сусідні держави.

52. Злочинність у Македонії в неалбанских районах близька до нуля. Машину в місті можна навіть не закривати.

53. Македонці – дуже патріотичні громадяни. У кожному будинку є прапор, сувеніри або одяг з національною символікою, вони обожнюють свою кухню, музику, футбольну команду і вважають, що все македонське – найкраще.

54. 20:00 – час вечірніх новин, вся Македонія прилипає до екранів телевізорів. Особливу радість у населення викликають новини з інших країн із згадкою Македонії, навіть якщо хтось просто знайшов на карті їх державу.

55. Македонці – політично активні громадяни. А ще вони дуже люблять плітки. Ці речі тісно взаємопов’язані. Все не просто в курсі, як звуть міністрів і президента і яку політику вони проводять, а ще хто кому родич, хто де живе, куди ходить наліво і де відпочиває.

56. Футбол дивляться всі: чоловіки, жінки, діти. Вболівають, хвилюються. А також дивляться баскетбол, волейбол, гандбол, теніс і теж вболівають з не меншим інтересом. Взагалі серед македонців прийнято бути в курсі спортивних новин, обговорювати їх.

57. Коли македонська футбольна або баскетбольна команда перемагає, у центрі кожного міста збирається величезний натовп, і всі радіють і святкують до ранку.

58. Македонці поважають свою поліцію, це престижна професія. В академію приймають тільки відмінників з кращою фізичною підготовкою. Тим не менш, є приказка: «анекдотів про поліцію не буває – все правда».

59. Македонські чоловіки дуже рідко б’ються. Лаються, іноді загрожують один одному, але до бійки не доходить.

60. Македонські чоловіки – хвалькуваті люди. Люблять похвалитися перед сусідами, гостями з інших міст, а особливо перед іноземцями. Іноземцю вони з гордістю покажуть і свій будинок, і будинок сусіда, і місто, і історію країни розкажуть, і все це з гордістю.

61. Македонці, особливо жителі невеликих міст і сіл, дуже відкриті і щирі, до іноземців люблять приставати з тупими питаннями типу «а у вас корови такі ж?» або «а як молитеся?», і якщо ви їм сподобалися, обов’язково скажуть, що ви дуже красиві, і вони в житті красивіше людей не бачили.

62. Перше питання при зустрічі: «Како сі?» (як ти?) або «арен сі?» (ти в порядку?) Треба відповідати «супер», або «арен/арна». Друге питання – скільки тобі років. Третє – де працюєш.

63. З роботою в Македонії нелегко. Влаштуватися можна по знайомству, а на хороші посади за партійною приналежністю. У зв’язку з цим існує державна політика підтримки підприємців, які створюють робочі місця.

64. Всі родичі дуже радіють, коли народжується хлопчик, до народження дівчаток вони ставляться спокійніше. Породіллю запитують: кого народила? Дитину чи дівчинку?

65. До маленьких хлопчиків відносяться дуже трепетно. Вважається, що з ними треба ділитися їжею, яку вони хочуть, ні в чому не відмовляти, «тому що він хлопчик». Втім, сучасні батьки більш прогресивні і люблять усіх дітей однаково.

66. Македонки дуже пишаються тим, що вони рівноправні з чоловіками. Але це твердження вірне лише для столиці і невеликої кількості міських сімей. Насправді все набагато патріархальніше, ніж здається. Жінки набагато рідше отримують вищу освіту, рідко займають високі посади.

67. Жінки, як правило, сидять вдома, народжують і виховують дітей. Обов’язково по 2-3 години сусідки сидять в гостях один в одного, п’ють каву, ворожать на кавовій гущі, багато курять і обговорюють інших сусідок.

68. Робочий день починається о 7.30-8.00, закінчується в 15.30-16.00. Всі заклади, що працюють допізна, працюють у 2-3 зміни. Після роботи чоловіки вечеряють вдома і часто йдуть посидіти в кафану (кафе). Жінки там трапляються рідше. Молодь гуляє в центрі міста, який називається чарші, найбільше людей на прогулянку виходить до 21-22:00 вечора, коли вже не жарко.

69. Живуть македонці в будинках з керамічних блоків невеликої ширини, зовні і всередині побілені вапном, без шпалер та килимів на стінах, з великою кількістю диванів, пуфів, крісел і мінімумом іншої меблів. Будинки бувають на кілька сімей, разом живуть брати чи батьки й сини. Дочкам будинок або землю залишають в крайньому випадку, тільки якщо немає сина.

70. В македонських будинках немає центрального опалення, часто у всьому будинку є лише один переносний електричний обігрівач, який стоїть у дитячій спальні, інші просто добре ховаються. У сучасних будинках зустрічається «тепла підлога».

Bohdan.org.ua

71. Чоловіки бувають дуже симпатичними. Жінки, як правило, стрункі, і це єдиний їх плюс в зовнішності.

72. Деякі звичайні гетеросексуальні македонські чоловіки вищипують брови, і це не вважається чимось дивним. Деякі відрощують ніготь на мізинці.

73. Македонки одягаються просто, сукні не в пошані, найчастіше ходять в джинсах. Модниці зустрічаються рідко. Бутиків відомих брендів в Македонії практично немає, модно одягтися можна, якщо буваєш за кордоном, а це виходить у мешканок столиці, тому їх вважають найкрасивішими. Скопським модницям навіть поставили пам’ятник у центрі міста.

74. Македонці байдужі до читання книг. Бувають, звичайно, виключення, але не багато. З рукоділля популярне в’язання гачком. Зазвичай жінки в’яжуть тонесенькими білими нитками серветочки і скатертини.

75. Кінотеатрів мало, ходити в кіно традиції немає. По телевізору іноземні фільми показують з субтитрами, без голосового перекладу.

76. У маленьких містах багатоповерхових будинків практично немає. У Скоп’є (столиці) поширені багатоквартирні будинки.

77. У Скоп’є багато жінок мають роботу. Столичні жителі освіченіші, заробляють більше і частіше бувають за кордоном. Мешканців провінції багато хто з столичних жителів мало чи не зневажають, настільки велика між ними різниця.

78. В македонських школах хлопчики вчаться краще дівчаток.

79. Їдалень з комплексним харчуванням у школах немає, на обід діти їдять тільки бутерброди, випічку, кефір або сік.

80. Діти ходять в школу самі, починаючи з нульового класу, навіть у містах – це безпечно. Bohdan.org.ua

81. Школярам часто влаштовують екскурсії по країні, раз-два на місяць обов’язково замість занять – виїзд на природу. Повідомляють про це вранці на лінійці, коли всі прийшли в школу в очікуванні уроків, і діти кілька хвилин радісно кричать і обнімаються, а директор школи в ці хвилини виглядає добрим чарівником.

82. Прохідна оцінка – 2, з одиницями залишаєшся на наступний рік. До второрічних ставляться спокійно. Найчастіше на другий рік залишаються в 7-му класі, коли в програму вводять фізику і хімію. Bohdan.org.ua

83. Шкільна програма не легше, ніж в СНД, простіше тільки математика. Алгебра і геометрія – два різних предмета, і одночасно їх не викладають, є чверть алгебри і чверть для вивчення геометрії. У найбільший жах македонських школярів призводить завдання написати твір.

84. Цигани – місцевий колорит. Вони бувають декількох видів. Є цигани, які живуть у містах і займаються якимось ремеслом – виготовляють свічки, ремонтують взуття, кують огорожі усілякі, торгують у своїх маленьких магазинчиках різноманітними сувенірами. Їхні діти ходять у звичайні школи, майже звичайні, македонські діти туди потрапляють, тільки якщо з усіх інших шкіл на районі їх вигнали за погану поведінку. Є цигани, які живуть у поселеннях з сміття, одне з таких поселень знаходиться на шляху з міста Бітола у Охрид, на відомому туристичному маршруті, виглядає жахливо, але місцева влада ніяк не може їх звідти зігнати. І є кочуючі цигани, які подорожують по країні, промишляють торгівлею всяким барахлом, а своїх жінок відправляють в села займатися ворожінням.

85. Македонська діаспора перевищує населення самої країни. Найбільше македонців у США, Австралії, Бельгії, Данії, Італії, Німеччини. Емігрували кількома хвилями, починаючи з XIX-го століття, рятуючись від злиднів і османського гніту. Іноземні македонці, як їх називають в країні, приїжджають на батьківщину регулярно, одружуються на таких же іноземних македонках, зустрінутих «долу» («внизу»), на батьківщині.

86. Соціалізм в Югославії значно відрізнявся від радянського, землю у людей не відбирали, було дозволено приватне підприємництво. У Македонії багато сімейних видів бізнесу перейшли нинішнім власникам у спадок від діда-прадіда, це всякі майстерні, виноградники, магазинчики, а також земля.

87. У нульових роках нинішнього століття в Македонії були здійснені реформи, спрямовані на розвиток приватного підприємництва та залучення інвесторів. Програма «Invest in Macedonia» обіцяє дуже привабливі умови, підприємці насолоджуються податковими канікулами та іншими благами, які наші політики тільки обіцяють.

88. В Македонії є родовища мармуру. Цілі мармурові гори. Тому повністю мармурова центральна площа маленького містечка – не рідкість, тут він не дорогий. У процесі видобутку мармуру, залишається дуже багато мармурового брухту – криві плити різних розмірів, мармурова крихта. Плитами місцеві жителі викладають свої двори, часто можна зустріти звичайний будиночок з чудовим мармуровим двором.

89. У центральній Македонії ще з XVIII-го століття поширений вид заробітку – вирощування тютюну. Вони його збирають, нанизують на довгі голки, потім на нитці довжиною два метри і сушать на вулиці, після цього до зими тримають на горищі, а взимку здають на тютюнову фабрику. Це дуже важка праця. До цієї праці залучаються всі члени сім’ї, починаючи з 4-5-річного віку.

90. У Македонії зростає майже все те, що і у нас, а ще гранати, ківі, інжир, хурма, мигдаль, арахіс, фундук, персики.

91. Македонці вирощують понад 40 видів перцю різного розміру, кольору, форми, смаку і гостроти. Можна сказати, що це один з основних продуктів харчування поряд з пшеницею, бринзою і помідорами.

92. Влітку македонці можуть по кілька днів харчуватися всухом’ятку, тому що жарко і лінь готувати. Якщо готують обід у будинку – це завжди тільки одне блюдо і овочева нарізка або салат. Смажити їжу не прийнято, частіше варять або запікають у формах, які називаються тепсія.

93. Гостей обідом пригощати не прийнято – багато честі, хіба що вони приїхали з ночівлею. Перед сусідами виставляють блюдця з арахісом, чіпсами і газовану воду, яку називають соком.

94. Хліб зазвичай тільки одного виду, як наш батон. Чорний хліб зустрічається дуже рідко. Македонці люблять їсти руками, а точніше вмочувати хліб в їжу.

95. Курку готують майже завжди з рисом, з бульйону роблять суп, просто додавши вегету та локшину, якщо в супі є картопля і морква, це вже не суп, а чорба. У суп з бульйону і локшини перед їжею наливають оцет, так смачніше. Картопля на македонському ґрунті росте погано, і тому непопулярна.

96. Популярне диво-блюдо – чорба з кишками ягняти. Ще є страва, що складається з кислого молока, часнику, свіжих огірків і волоських горіхів, виглядає, як суп. У святвечір прийнято готувати маленьку рибку розміром з палець в клярі. На щастя готують воробйов в сметані.

97. Македонці готують олів’є і називають його “руска салату”.

98. У ресторанах прийнято їсти м’ясо. Готують його в 99% випадків на грилі, шматками або частіше – з фаршу формують різні котлети і кебаби.

99. Національні страви: македонка – велика котлета, всередині якої сир. Бурек – листкове тісто з сиром або м’ясом. Мазник – пиріг з бринзою, зелник – пиріг з цибулею або капустою. Айвар – ікра з меленого червоного перцю, попередньо печеного і очищеного від шкірки.

100. На вулицях міст багато лотків з грилем, ціна вказана за котлету, до неї додатково йде велика булочка, жменя картоплі фрі і можливість покласти туди різних салатів, скільки влізе. Салати в стравах виставлені в режимі шведського столу.

101. Саме тому в Македонії всього два ресторану «McDonalds», один у столиці, один в Охриді, і вони популярні тільки в іноземних туристів, тому взимку в курортному Охриді «McDonalds» закритий.

102. В горах Македонії є села, де овець в тисячі разів більше, ніж людей.

103. Сиром (сіреньє) називається бринза, а сир у нашому розумінні називається кашкавал, сир – ізварка. Плавленого сирка, копченого сиру сулугуні – не буває. Йогурт – це кефір, не розуміють, як можна їсти солодкий йогурт, тим більш солодкий сир.

104. У Македонії не буває гречки і оселедця. Оселедець у македонців викликає огиду.

105. П’ють македонці ракію – виноградну горілку або біле вино, розведену газованою водою. П’ють небагато, не напиваються. Якщо у містечку є справжній запійний алкоголік – він єдиний на всю округу і, швидше за все, з якоїсь причини деякий час жив у Росії.

106. Чарки для ракії розміром з кришечку від сиропу, і навіть з них пити до дна не прийнято, потрібно потроху відпивати.

107. Під час свят цілком тверезі македонці танцюють на столах. Традиція.

108. Те, що неможливо передати словами, – це атмосфера в країні. Неспішний ритм життя гордих собою македонців. Чарівні світанки і заходи сонця на тлі безкраїх гір. Солодкі запахи гарячого македонського літа. Македонію потрібно відчути, і для цього потрібно приїхати.


Позначки:,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 23.01.2014 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code