Серпень 18

100 фактів про Туреччину

Туреччина

1. Турецька республіка проголошена в 1923 році. 97% території знаходиться в Азії і 3% в Європі.

2. Протяжність із заходу на схід – 1600 км, з півночі на південь – 600 км. Оточена 4-ма морями. Межує з 8-ма країнами.

3. Перших корів люди приручили в 7 тисячолітті на території сучасної Туреччини, таким чином додавши в свій раціон коров’яче молоко. До цього пили козяче.

 Тут і далі по тексту – деякі маловідомі терміни, події та імена – містять посилання на інформацію про них у Вікіпедії – для зрозумілості тексту та для розширення світогляду 😉

Bohdan.org.ua

4. Кладовище гладіаторів було вперше (і поки єдиний раз) виявлено на території Туреччини в Ефесі. На ньому були знайдені останки 67 людей, у тому числі з проведеними хірургічними операціями.

5. Аристотель Онассіс народився в м. Смірна (нині Ізмір). І заробив свій перший мільйон в Буенос-Айресі, відкривши компанію з продажу турецького тютюну.

6. На території Туреччини 33400 археологічних пам’ятників і 440 000 історико-археологічних об’єктів (думаю, в Італії чи Греції набагато менше).

7. Купівля нерухомості в Туреччині іноземними громадянами є достатньою умовою для отримання ними дозволу на проживання.

8. Хрест, на якому був розп’ятий Ісус Христос, знаходиться зараз в церкві Св. Георгія в Стамбулі.

9. Всі споконвічно-турецькі імена мають переклад, як в індіанців. Наприклад: Gökhan – Небесний Хан (Правитель), Umüt – Надія, Yilmaz – Близнюки, Aynur – Священне світло місяця, Aysu – Місячна вода.

10. Перші картини часів неоліту були знайдені при археологічних розкопках в Туреччині. Тут же виявлено найстаріше з відомих поселень людини – 7000 років до н. е.

11. Власне виробництво чаю турки налагодили тільки в 1930-му році, хоча на території Туреччини він вживався з I століття н. е.

12. У Туреччині Philip Morris недавно почав виробляти укорочені до 7 см сигарети (Мальборо було – супер) з метою скоротити час на перекури. Але затія не пішла. Попит виявився низьким.

13. Для того, щоб заправити машину в Туреччині, з неї можна не виходити. На кожній колонці працюють заправники, і кожен заправний термінал обладнаний касою.

14. Чай, вода, хліб і деякі овочеві та сирні закуски практично у всіх ресторанах Туреччини подаються безкоштовно.

15. Вірменська святиня – гора Арарат, до якої пришвартувався Ноїв ковчег, знаходиться на території Туреччини.

16. Турецький місто Урзурум (нині Ерзурум) свого часу відвідував А. С. Пушкін.

17. Два з Семи чудес світу розташовані на території Туреччини – це Храм Артеміди і Мавзолей в Галікарнасі.

18. В Анталії російським консульством зареєстровано понад 13000 постійно проживаючих російських громадян.

19. Столітник (алое колахое) цвіте в Туреччині кожну зиму.

20. Англійське слово turquoise (бірюзовий) пішло з Туреччини. І пов’язано з кольором Середземного моря.

21. Туреччина – країна, стабільно входить у світову трійку лідерів за ціною на бензин.

22. В результаті підписання 4-го пункту угоди в грудні 1920 р. між командуванням Червоної армії і Н. Махно, повстанська армія Нестора Махна повинна була бути передислокована до Туреччини в якості військової допомоги армії Мустафи Кемаля у війні проти Англії та Греції.

23. Володимир Жириновський вільно володіє турецькою мовою.

24. Письменниця Ю. Шилова за свій твір під назвою «Турецька любов, або Гарячі ночі Сходу» мало не дістала від Туреччини почесне звання персони нон-грата.

25. У момент створення Турецької республіки (1923 р.) в ній налічувалося 12 532 тис. чоловік. За даними перепису 2005 року населення Туреччини складає 73 млн.

26. Батько турків Мустафа Кемаль Ататюрк народився в м. Салоніки.

27. Законодавча влада в Туреччині належить однопалатному Парламенту, що складається з 550 депутатів. Парламент обирається раз на 4 роки. Президент Туреччини обирається загальним голосуванням на термін 5 років з можливістю переобрання ще на один термін.

28. Таркана позбавили турецького громадянства. Потім знову видали.

29. Тюльпан родом не з Голландії, а з Туреччини. У Голландію цибулини тюльпанів були завезені турками тільки в XVI столітті.

30. Юлій Цезар проголосив свої знамениті слова «Veni, vidi, vici» в 47-му році до н. е. після перемоги над царством Понтус в чорноморському регіоні Туреччини.

31. «Лукойлу» належить в Туреччині близько 700 заправок.

32. Чомусь багатьма вважається, що найбільша кількість мінаретів – шість – у Блакитної мечеті в Стамбулі. Це неправда. У мечеті Аль-Харам в Мецці мінаретів, після останньої реконструкції у 80-х роках, дев’ять. До цього було сім.

33. Повну нісенітницю кажуть екскурсоводи і гіди, розповідаючи, що в Туреччині знімається по два врожаї апельсинів на рік. Це все одно, що жінці народжувати кожні 4 місяці.

34. Італійські, китайські, японські, американські підприємці, які торгують мармуром, воліють викуповувати в Туреччині родовища (це недорого, близько $ 1 млн. за обсяг з терміном вироблення 80-140 років). І тільки росіяни вперто возять готовий камінь. Переплачуючи в результаті в 5-6 разів дорожче.

35. Такі відомі особистості як «батько історії» Геродот, автор безсмертних «Одіссеї» і «Іліади» Гомер, Апостол Павло, перський оповідач-філософ Омар Хайям, байкар Езоп і навіть міфічний Цар Мідас родом з Малої Азії, яке тепер носить назву Анатолія – ​​нинішня Туреччина.

36. У Туреччині більше десяти гірськолижних курортів.

37. У Туреччині релігія законодавчо відокремлена від держави. Всі церкви мають рівноправний статус. На території країни знаходиться 78000 мечетей, 321 різних християнських громад і 39 синагог.

38. Океанаріум, відкритий в 2009-му році в Стамбулі – найбільший в Європі.

39. На південному березі (і не тільки) Туреччини заборонено будівництво цегельних і панельних будинків.

40. У 2006-му році, під час написання альбому «On The Island», Девід Гілмор грав без будь-яких афіш та анонсів в деяких барах р. Каш.

41. Туреччина не брала участь у Другій світовій війні, зберігаючи нейтралітет.

42. Якщо виїхати з Анталії в бік Анкари, то шосе кілометрів через 10 змінює покриття з асфальтового на бетонне і розширюється разів на 2. Ця ділянка, довжиною близько кілометра, – запасна полоса бойової авіації на випадок військових конфліктів. Таких «аеродромів» в країні багато.

43. Турки як нація стали так називатися в 1923 році, після проголошення Ататюрком Турецької республіки. До цього вони іменувалися – османи (або османці або османські турки).

44. Податок на нерухомість в Туреччині становить 0,3% від кадастрової вартості нерухомості. Виплачується 1 раз на рік.

45. Туреччина виробляє 2 млн. автомобілів в рік. Складальні лінії є у ​​фірм Форд, Фіат, Пежо, Тойота, Сітроен та інших. Багато моделей легкових машин, що продаються, наприклад, в Росії – виробництва Туреччини.

46. Турки-месхетинці як нація утворилися на території сучасної Грузії в результаті масової міграції османських турків у Месхетії в XIII столітті, після навали монголів і походу Тимура в 1395 році. Зараз чисельність месхетинців – близько півмільйона чоловік.

47. В Москві немає жодного пристойного турецького ресторану.

48. Поховання царя Антіоха I ст. в національному парку гори Немрут вважається найбільшим курганом в світі. При висоті близько 59,8 метрів він займає площу 3 га.

49. Житель Туреччини Султан Косен був найвищою людиною в світі за станом на кінець 2009 р. Його зріст – 2 м 47 см.

50. Російсько-турецькі війни охоплюють епоху від 242 року. Протягом 1676-1918 рр. відбулося десять військових конфліктів. Військові дії в Закавказзі в ході Першої світової війни можна вважати одинадцятою російсько-турецькою війною. До речі, занепад Османської імперії стався головним чином в результаті цих воєн.

51. Апельсини з містечка Фініке (100 км від Анталії) за своїми якостями вважаються одними з кращих в світі.

52. У Туреччині проводяться гонки Формули-1 і етапи кубка світу з ралі.

53. Деякі наші співвітчизники, що мають нерухомість і періодично проживають в Кемері, не знають ні слова по-турецьки (по-англійськи і по-німецьки – теж).

54. Частка промисловості в економіці країни становить близько 28%, сільського господарства – 15%, будівництва – 6%, послуг – 51%.

55. Фрунзе короткий час був послом УРСР в Туреччині. В результаті цього, а також в результаті підписання 16.03.1921 в Москві договору про дружбу між Росією і Туреччиною, Туреччина отримала від Москви допомогу у вигляді: 39 000 гвинтівок, 327 кулеметів, 54 гармати, 63000000 патронів, 147 000 снарядів , 100 000 комплектів обмундирування, 62000 пар взуття, 4500 тонн продовольства. А також у вигляді будівництва двох порохових фабрик і патронного заводу. Ну і як жирна крапка – 10 млн. рублів золотом (близько 8 тонн у перерахунку на метал). Греки, які вели паралельні переговори з Леніним тоді ж, до сих пір згадують це з гикавкою. 🙂

56. Прянощі, що служили в Європі в середні століття для консервації м’яса, практично монопольно завозилися з Туреччини. Найвища їх вартість, в результаті даної монополії, послужила мотивом бурхливого розвитку мореплавання і початку епохи великих географічних відкриттів.

57. Російський художник Іван Айвазовський має такі нагороди Турецької імперії: орден «Нішан Алі» IV ступеня (1856), орден Османії II ступеня (1874), Алмазна медаль (1880), орден Меджізі I ступеня (1890). Він вісім разів був у Туреччині, де провів безліч виставок і передав у дар велику кількість картин.

58. Селище Бейджик в 15 км від Кемера – найбільш екологічно чисте (і по мені – найкрасивіше) місце в Туреччині.

59. Птах-ящір-дракон-термінатор-робокоп Химера, описана Гомером в «Іліаді», базувалася на нинішній горі Тахталі, куди зараз возять туристів на червоних вагончиках.

60. На території Туреччини нараховується більш 100 видів корисних копалин.

61. Стамбул – єдине місто в світі, розташований на двох континентах: Європі та Азії. За тисячі років історії Стамбула він побував столицею трьох великих імперій: Римської, Візантійської та Оттоманської.

62. У Туреччині було три військові перевороти – в 1960, 1971 і 1980 роках.

63. За 75 років історії з літаками Turkish Airlines сталося три авіакатастрофи на міжнародних рейсах і 18 – на внутрішніх.

64. У 1963-му році християнство знайшло печеру в районі Антак’я, де, як вважають багато дослідників, проповідував апостол Петро, ​​як перший собор в світі.

65. Дервішів вчили обертанню в танці дуже жорстким методом. Між пальців правої опорної ноги затискався вбитий в підлогу цвях, Ліва ж штовхалася по колу. Додаткові цвяхи були набиті також по колу між центральним цвяхом і окружністю відштовхування. Будь-яка втрата рівноваги приводила до того, що танцюрист наступав на цвяхи.

66. Як свідчать деякі джерела, Марк Антоній вручив Клеопатрі як весільний подарунок землі південно-західного узбережжя Туреччини.

67. Самому молодому мільярдеру Туреччини 41 рік. Та й то він – азербайджанець.

68. За повідомленнями газети «Хурріет» Михайло Прохоров, що купив в Чешме 184000 кв.м узбережжя в 2007-му році, теж хоче повторити подвиг Тельмана Ісмаїлова з будівництвом семизіркового готелю.

69. Під час виходу Врангеля з Севастополя до Стамбулу прибуло 126 кораблів зі 150 000 біженців.

70. Казино в Туреччині були легалізовані в 1983 році. А в лютому 1998 року – закриті. На момент закриття в країні працювало 79 гральних будинків з сумарним оборотом понад $ 14 млрд.

71. Будинок Святої Діви Марії, де вона провела свої останні дні, розташований на вершині гори в Ефесі.

72. Роман «Вбивство у Східному експресі» був написаний в готелі Пера Палас в Стамбулі в 1934-му році. В номері 411 готелю, де проживала Агата Крісті, тепер її меморіальний музей. А ще в цьому готелі жив Олександр Вертинський.

73. Англійська назва індички – Turkey – до Туреччини ніякого відношення не має.

74. Смертна кара скасована в Туреччині в 2001 році, хоча реально з 1984 року ні однієї людини страчено не було.

75. Валюту в Туреччині легко поміняти, розплатившись за будь-яку дрібницю у великих супермаркетах. Здачу дадуть по курсу або такому ж, або більш вигідному, ніж в обмінних пунктах.

76. Аеропорт Анталії – один з небагатьох, що має магазини Duty Free на виході.

77. Перепис населення не проводиться в Туреччині за національним складом, тому оцінки чисельності національностей приблизні. Передбачається, що в Туреччині проживає понад 20 млн. курдів, від 1 до 2 млн. кавказьких народів, 10500000 арабів, близько 40 тис. вірмен і близько 70 тис. євреїв.

78. Кава була спочатку завезена з Ємену в Стамбул. І тільки потім поширилась по Європі.

79. Одним з варіантів проходження нульового меридіана в свій час була Блакитна мечеть у Стамбулі.

80. За штани туристів у курортних місцях з проханням зайти поміряти смикають в основному не турки, а вихідці з колишнього СРСР, які, втім, можуть представлятися турками.

81. В сучасній турецькій мові багато запозичених французьких слів і практично немає англійських.

82. На вершині могутності (17 століття) Османська імперія займала територію нинішніх Кавказьких республік, півдня Україні, практично весь Близький Схід, включаючи ісламські святині Мекку і Медину, Єгипет, Алжир, Лівію, Марокко, а також всі Балкани, Угорщину і Словаччину.

83. Перші анекдоти про Ходжу Насреддіна було записано в Туреччині в 16 столітті письменником і поетом «Джамі Рума» Ламії. Насреддін – реальний персонаж, який жив у 1208-1284 рр. на сході Туреччини.

84. Військові марші мають стовідсотково турецькі корені. Мода на військову оркестрову музику народилася з проникненням до Європи маршів яничар в 18-м столітті, і знайшла відображення у творчості Гайдна, Бетховена і Моцарта.

85. Йогурт, хоча і носить турецьке ім’я та є дуже популярним у Туреччині, родом зовсім навіть з Болгарії.

86. Турецька громада, що проживає на території Німеччини, становить від 2,8 до 3,2 млн. чоловік, не рахуючи туристів. Її щорічний приріст становить 1,2-1,5% на рік.

87. Приблизно 10,5 тис. років тому найстаріше з відомих на даний момент міських поселень – Чатал-Гуюк виникло на південному заході Туреччини.

88. Одна з найбільш точних перших карт планети була створена турецькими картографами в 1513 р. Ця карта з дивовижною точністю відображала Європу, Азію, Африку і відкриті у той час частини Америки, а також ті місця, які були відкриті мореплавцями далеко після створення карти.

89. Міст імені Ататюрка (Босфорський міст) – один із самих довгих висячих мостів планети. Його довжина складає 1560 метрів при довжині основного прольоту 1074 метра і висоті дорожнього полотна над водою близько 64 метрів.

90. У Туреччині при вході практично в будь-який приватний будинок прийнято знімати взуття і залишати його за порогом.

91. Кішки, що живуть по берегах озера Ван у Туреччині, адаптовані до води. Вони можуть перебувати в ній дуже довго, виловлюючи дрібних риб і молюсків. Ванські кішки навіть сплять в озері, зручно влаштувавшись на неглибоких місцях.

92. Середземне узбережжі Туреччини знаходиться на одній широті з Сеулом, Токіо і Сан-Франциско.

93. Сельджуки першими в історії створили систему державного страхування, що покривала збитки торговців.

94. Кількість видів різноманітних квітів у Туреччині досягає 9000, з них третина – ендеміки, тобто ніде більше не зустрічаються. Для порівняння: у всій Європі кількість видів – 11 500.

95. У Туреччині розташований єдиний у світі за межами США завод з виробництва літаків F-16.

96. Туреччина входить в число найбільш безпечних країн світу за кількістю кримінальних злочинів.

97. У місті Мардін до цих пір можна почути рідну мову Ісуса Христа – арамейську.

98. Дві третини турецького населення молодше 35 років.

99. В даний час в світі по-турецьки говорять близько 90 млн осіб.

100. Всі ці факти про Туреччину надруковані на тайванському комп’ютері при світлі голландських ламп під прихльобування італійської кави російською людиною.

101. Неофіційний. Перекладено та оформлено – Bohdan.org.ua


Позначки:, ,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 18.08.2012 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code