Жовтень 21

100 фактів про Саудівську Аравію

Особисті спостереження за 4,5 роки на східному узбережжі, в Хобарі. На абсолютну точність фактів не претендую, тому, можливо це повністю і не факти, а так, спостереження.

Саудівська Аравія

1. Саудівська Аравія займає близько 70% площі Аравійського півострова.

2. У 1932 році, коли СА утворилася внаслідок злиттям двох князівств, вона була однією найбідніших держав світу.

3. Раніше на території Саудівської Аравії було безліч дрібних князівств. Багато теперішніх прізвищ саудівців мають пряме відношення до тих князівств. Багато таких сімей є найбагатшими в королівстві, після Сауд, звичайно.

4. Прізвище однієї з таких сімей знає практично кожна людина.

5. У 1938 році знайшли першу нафту, і тепер СА – перша з видобутку нафти у світі та одна з найбагатших країн.

6. Влада передається у спадок, тільки членам сім’ї Аль-Сауд.

7. Країна живе за суворими законами Шаріату (ісламського права), заборонені будь-які публічні розваги (театри, кінотеатри і т.д.).

8. Однак, є і послаблення (думаю, у зв’язку з подіями на Близькому Сході) – цього року король дозволив жінкам голосувати на місцевих виборах в муніципалітети.

9. Пару років тому хотіли провести кінофестиваль у Джидді, але його скасували напередодні відкриття під якимось пристойним приводом.

10. Жінка – людина без прав. Не має права працювати (хоча останнім часом почали з’являтися жінки на ресепшені в лікарнях), не має права водити машину, не може з’являтися на публіці одна (тільки з представником сім’ї чоловічої статі, навіть якщо чоловікові всього 6 років).

11. Жінки намагаються відстояти право на водіння машини і періодично влаштовують акції протесту, їздять по вулицях за кермом. Їх ловлять, проводять бесіди і відпускають на поруки чоловіка. Одну нещодавно засудили до побиття.

12. Страти є, але менше ніж раніше.

13. За наркотики – смертна кара. За алкоголь – порка, в’язниця і депортація.

14. Це не заважає індусам і філіпінцям варити самогон, який називається «Садик». Страшна річ, градусів 60.

15. Можна купити і благородні напої, віскі, наприклад, але пляшка буде коштувати близько 300 баксів. Контрабанда.

16. Значна частина СА – пустеля. На півдні пустеля називається Руб-аль-Халі, Порожня чверть. Там пісок міняє колір протягом дня в залежності від температури, від червоного вранці до світло-жовтого в обід.

17. Вдень у червні-липні температура в пустелі запросто досягає 60 градусів і вище.

18. На східному узбережжі періодично вологість піднімається до 100%. При температурі 40-45 градусів.

19. На західному узбережжі висока вологість присутня практично завжди. Зате у них немає піщаних бур, як на сході.

20. Уздовж західного узбережжя є гори Хіджаз і Асир. Найвища точка – 3353 м.

21. Столиця – Ріяд, величезне за площею місто, висоток вкрай мало. Середня висота будівлі – поверхів п’ять.

22. Машини в основному американські. До кінця 80-х японських машин практично не було, поки один підприємець (не пам’ятаю як його звали) не привіз кілька десятків ексклюзивних японських моделей і не подарував їх принцам і всякій знаті. Тепер японських авто приблизно половина. Європейські теж є, але мало.

23. Незважаючи на те, що доходи дозволяють купувати пристойні машини, багато хто їздить на автомотлоху 70-80 років. Одна з найпоширеніших машин – Chevrolet Caprice Classic кінця 80-х.

24. Їздять як бог на душу покладе – середня швидкість по місту 80-100 км / год, за містом офіційно 120, але по факту хто як може, але не менше 120.

25. Нерідка картина, коли саудівець веде машину, а на руках у нього маленька дитина.

26. А ще вони люблять відсунути сидіння максимально назад, спинку відкинути, ліву ногу підігнути під себе або уперти зліва в приладову панель і рулювати так сидячи боком і тримаючи кермо однією рукою. Машини-то практично всі з автоматичною коробкою.

27. Бензин коштує дешевше води. Пляшка води 0,6 л коштує 1 ріал, 1 літр бензину – 0,6 ріалу. Якось так.

28. Ресторани розділені на сімейну секцію і секцію для «синглів». Синглів до сімейних не пускають.

29. Взагалі, залежно від впертості сек’юріті, самотнього араба (або групу арабчат) можуть не пустити і в торговий центр. Є торгові центри тільки для сімейних.

30. Бродячих тварин немає. Ну, майже немає. Собак бачив пару-трійку раз за майже 5 років, в основному кішки, але дуже небагато.

31. Зоомагазини є, кішку купити можна. Але араби в будинку живність не тримають, не можна.

32. Зображення людини і тварин заборонені Кораном. Люди виходять з положення як можуть, в Джидді є пам’ятник незрозуміло чого, але якщо придивитися, то схоже на верблюда.

33. Ще в Джидді просто дофіга всяких незрозумілих монументальних композицій – пам’ятники чайнику, кліщів, будівельних кельм, ще чогось, не пам’ятаю вже.

34. Раніше і на фотографіях на рекламі в людних місцях обличчя людей були затерті. Зараз начебто вирішили, що фотографія – світлопис, світло дав Аллах, значить, малюнок – справа богоугодна.

35. Фотографувати людей без їх згоди не рекомендується, особливо жінок і поліцейських.

36. Тут взагалі нічого фотографувати не можна – кругом куди не плюнь або урядова будівля, або сек’юріті Чекпойнт, або компаунд для іноземців.

37. Спробував сфотографувати пожежну машину в Джидді – тут же з-під землі з’явилася поліцейська машина, ледь не відібрали камеру. Друг відмазав.

38. Три ключових арабських слова – Іншалла, Букрій і маалеш. Іншалла – типу «дай бог», на все воля Аллаха, Букрій – завтра, маалеш – ну і хрін з ним.

39. Відповідно, Іншалла додається скрізь, де є згадка про якісь плани. Букрій Іншалла може означати як «може бути завтра», так і «ніколи». Взагалі Букрій – проміжок часу між зараз і ніколи.

40. Більшість арабів не вміють плавати.

41. Незважаючи на близькість Перської затоки, катерів і яхт практично немає. Є трохи гідроциклів. Віндсерферів бачив один раз.

42. Улюблена розвага – заїхати на машині на піщану дюну вгору по схилу. Висота дюни – метрів 30-40, кут підйому досить крутий. Деякі намагаються це зробити на легковиках.

43. Дерев тут практично немає, пустеля. Араби люблять виїжджати в пустелю на пікніки, з наметами, мангалами і т.п.

44. Є неписані закони пустелі – якщо бачиш машину на узбіччі в безлюдному місці – зупинися, може, потрібна твоя допомога.

45. Саудівська Аравія дуже загажена країна. Тонни сміття вздовж доріг, на пляжах. Літаючі пакети, пластикові пляшки.

46. З нормальним взуттям проблема, тому що араби носять в основному сандалі і шльопанці.

47. Взагалі вони до європейського одягу не дуже привчені. Штани вічно короткі. Якісь абсолютно уродливі черевики.

48. А поєднання традиційного арабського наряду (тоба начебто називається) і черевиків зі шкарпетками майже до гомілки – це взагалі пекло.

49. Інтернет серйозно модерується, сайти з найменшим натяком на порнографію закриті, як і багато проксі-серверів.

50. Залізничне сполучення практично відсутнє, незважаючи на досить велику територію. Є гілка Даммам-Ріяд. Будується гілка Мекка-Медина. У 2008 році підряд на будівництво залізниці Північ-Південь виграло ВАТ «РЖД», але потім тендер скасували.

51. В’їзд в Мекку і Медіну не-мусульманам заборонено. Але ми випадково потрапили в Мекку в минулому році.

52. У Саудівській Аравії культ сім’ї. Часто діти живуть з батьками, старший син утримує старих батьків. Повага до старших прищеплюється з дитинства.

53. Той, хто йде вітає стоячого, молодший – старшого.

54. При зустрічі саудівці триразово цілуються в щоку (або в обидві по черзі), але не всі, тільки близькі родичі, старі друзі.

55. Тут дуже специфічний бізнес-етикет. Спізнитися вважається нормою, перш ніж починати ділову розмову, п’ють чай-каву, говорять про життя.

56. Саудівської арабської мови не існує. Є діалекти Хіджазі (західне узбережжя), наджді (центр) і шарки (східне узбережжя), які відрізняються один від одного. Плюс приїжджі араби додають колориту – єгиптяни, палестинці, сирійці, йорданці.

57. Кажуть, Єва, та сама, жила в Джидді, і місцем її поховання поклонялися раніше. Але потім ваххабіти зруйнували місце поховання і кладовище. Залишилася від того кладовища тільки арка на вході.

58. Будь-яке інше відкрите віросповідання крім Ісламу заборонено. Відповідно, напередодні всяких не-ісламських церковних свят типу Різдва, діяльність шаріатської поліції «Мутава» активізується.

59. Якщо є хрестик, то краще його носити під одягом.

60. Ялинок у продажу немає, ніяких, навіть штучних.

61. А ось ялинкові іграшки продаються в маленьких сувенірних магазинчиках. Парадокс. Сам купував кілька відверто ялинкові по виду кульки з пап’є-маше з верблюдами на них.

62. Російські матрьошки теж продаються, тільки вони піддані національному моддінгу. На жіночих матрьошках намальовані чорні абай (накидки такі) і нікаби (хустки), на чоловічих відповідно об і гутрі.

63. Обруч на голові чоловіка поверх хустки називається агаль. Зараз він зроблений з хрін зрозумій чого, а раніше робився з кінського волоса і служив для стриноження худоби (в основному верблюдів).

64. Верблюже парне молоко дуже смачне, але якщо у вас проблеми зі шлунком – краще не пити. Може подіяти протягом півгодини.

65. Саудівці досить привітні, але в дім запрошують дуже рідко. В основному спілкування відбувається в невеликій альтанці, прибудованої до будинку. Обов’язково пригощають арабською кавою, фініками.

66. Арабська кава – окрема історія. По-перше, це напій жовто-коричневого кольору. По-друге, в ньому повно добавок – кардамон, гвоздика, кориця, іноді аніс. По-третє, подається в мікроскопічних піалках. По-четверте, це дуже тонізуючий напій, багато не вип’єш. Ну і обов’язково склянку холодної води принесуть.

67. Араби дуже люблять прелскати язиками. На телефоні висять постійно.

68. Є список професій, офіційно затверджений Міністерством праці, на які приймаються тільки саудівці. Наприклад, у відділ кадрів або у зв’язках з урядовими органами.

69. Взагалі держава строго регламентує питання працевлаштування. Міжнародна компанія повинна набирати певний відсоток саудівців, не менше 10% від загальної чисельності (можу помилятися). Це називається саудізація.

70. Іноді простіше і ефективніше домовитися з таким працівником, щоб він отримав мінімальну зарплату для його посади і не приходив на роботу взагалі. Вівці цілі і вовки ситі.

71. Літочислення відрізняється від григоріанського календаря. Зараз 1432-й по Хіджре.

72. Новий рік в нашому розумінні саудівці не відзначають. Останній місяць року – хиджжа, місяць паломництва в Мекку. На 10 день починається свято Ід Аль-Адха, йде великий ід, і триває до заходу 13 дня місяця хиджжа.

73. День народження теж не відзначають. Взагалі, багатьом бедуїнам дату народження ставлять від балди, 1 число приблизного місяця народження. Або останнє. Як пощастить.

74. Протягом дня моляться 6 разів. На час молитви все закривається. У сусідніх державах затоки такого немає. В Еміратах і Бахрейні все працює навіть під час молитви.

75. Закони Ісламу забороняють лихварство, тому в банку можна взяти кредит всього під 2% (операційні витрати банків). Правда, відсоток за депозитним вкладом теж мізерний.

76. Податку з продажів і ПДВ немає.

77. Іноземні банки тут мають 50% капіталу нарівні з саудівськими засновниками, відповідно назви банків не загальновизнані світові (типу Citi Bank), а місцеві (Samba Bank – Saudi-American Bank, наприклад).

78. Серед саудівської молоді тут повно хіпстера – джинсики в обтяжку, неймовірні зачіски, окуляри на півобличчя. Виглядають смішно. Дівчатка всі в Абай, обличчя часто теж закриті. Тільки очі горять з-під нікабів.

79. Крім маси ісламських радіостанцій, є дві-три, що віщають рок, поп і класику. Одна на Бахрейні, дві належать Сауді Арамко. Іноді ловиться Русское Радио з Дубаї і катарське французькою мовою.

80. З телебаченням повний порядок, супутникові тарілки в кожному будинку.

81. Традиційну саудівську їжу доводиться шукати по чисто арабським кварталах. Її витіснила ліванська, йорданська, сирійська, філіпінская, малазійська і китайська кухня.

82. Японська кухня непопулярна. Сушечних в Хобарі поки 2 або 3, 4-а ніяк не відкриється вже рік.

83. Мережевих ресторанів джанкфуда більш ніж дофіга. Макдональдси двері в двері з Бургер Кінг, Данкін донатси в 10 метрах від Крисп Крим.

84. У зв’язку з цим дуже багато товстих. Саудівці до того ж вельми прохолодно ставляться до спорту.

85. Улюблена гра – футбол.

86. Саудівська збірна називається в народі Аль-Сакур (соколи) або Аль-Ахдар (зелені). На чемпіонатах світу саудівці виступають так собі, а от на чемпіонаті Азії тричі були чемпіонами.

87. Є досить багато футбольних клубів. Кращий – Іттіхад з Джидди.

88. Я навіть боюся уявити, що буде, якщо при жеребкуванні на чемпіонат світу саудитам випаде грати з Ізраїлем.

89. Євреїв не люблять. За Палестину в тому числі.

90. Братам-палестинцям постійно допомагають грошима. Остання допомога була у вересні цього року. 200 мільйонів доларів, на хвилиночку.

91. До росіян ставляться добре. Весь час запитують про Путіна.

92. Є кілька чисто саудівських арабських жестів, які не описати, бо там ще й міміка грає роль.

93. Права рука чиста, ліва – брудна. Використовується при підмиванні, вибачте. Ну і їдять правою. Вітають один одного правою. Якщо щось дають, треба брати правою.

94. Злодіям раніше рубали руку. Праву. Ось западло-то, їсти запомоєнною рукою. Хоча, може й тепер рубають.

95. Страти проводяться при мечетях, але не скрізь, всього в декількох містах.

96. У Саудівській Аравії невірний не може увійти в мечеть. У Бахрейні – будь ласка.

97. Громадського транспорту практично немає. Є якісь підозрілі міжміські автобуси. А так все переміщуються або на своїй машині, або на таксі. Індуси і пакистанці з бідних їздять на велосипедах або в крайньому випадку ходять пішки. Але влітку це капець повний.

98. У вихідні саудівці виходять з сім’ями на прогулянку на набережну, стелять на газонах килими і влаштовують пікніки.

99. До речі, вихідний день – п’ятниця. А понеділок починається в суботу, як у Стругацьких. Четвер, як правило, робочий до обіду.

100. У Саудівську Аравію не можна приїхати просто так, щоб отримати візу, має бути запрошення від місцевої контори. Міжнародного туризму тут не існує.


Позначки:,
Copyright Pingv.in.ua 2015-2017. All rights reserved.

Оприлюднено 21.10.2011 pingv.in.ua в категоріі "Дивовижний світ

Залишити відповідь

ввійти на сайт через 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code